Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu prowadzi przetarg na dostawę pięciu autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ich ładowania. Mowa o ok. 12-metrowych standardowych pojazdach. Dołączą do posiadanych obecnie przez spółkę dwóch przegubowych autobusów elektrycznych.
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Oświęcimu zamierza kupić pięć fabrycznie nowych autobusów elektrycznych klasy maxi wraz z infrastrukturą do ich ładowania. W planach jest pozyskanie dwóch dwustanowiskowych ładowarek mobilnych plug-in umożliwiających w zależności od potrzeb ładowanie autobusu mocą 60 lub 120kW.
Autobusy muszą się mieścić w przedziale 11,8 do 12,2 metra długości. Pojemność pojazdów określono na 75 miejsc. Według zamawiającego 25 proc. z tej liczby pasażerów ma znaleźć miejsce siedzące. Z tego tylko 30 proc. tyłem do kierunku jazdy. Zamawiający oczekuje zapewnienie jednego miejsca dla osoby na wózku lub miejsca na wózek dziecięcy.
Producent autobusów ma zastosować silnik centralny o mocy co najmniej 160 kW lub dwa silniki asynchroniczne w piastach kół z mocą każdego po 110 kW. Producent ma zamontować w pojeździe baterie o pojemności minimum 280 kWh. Maksymalny czas potrzebny na ich naładowanie nie może przekroczyć sześciu godzin. Urządzenia magazynujące energię mają zapewnić zasięg co najmniej 190 km bez konieczności doładowywania po trasie. Pojazdy mają mieć zastosowany system odzysku energii z hamowania. Na dachu autobusu ma zostać zamontowany pantograf umożliwiający ładowanie z mocą min. 180 kW.
Wejście do pojazdu zapewnią trzy pary dwuskrzydłowych drzwi. Standardowo autobusy wyposażone zostaną w środku w system klimatyzacji i ogrzewania. Nie zabraknie także systemu informacji pasażerskiej w formie wizualnej i głosowej, biletomatu i trzech kasowników. Zamawiający wymaga również zamontowania systemu monitoringu oraz zliczania pasażerów. W środku znajdzie się ponadto wi-fi, oznaczenia w języku Braille'a oraz gniazda USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych.
Składanie ofert w przetargu wyznaczono obecnie do 21 stycznia 2025 roku. O wyborze producenta nowych autobusów zdecyduje w większości cena (60 proc.), ale także kryteria techniczne (30 proc.), takie jak pojemność baterii, zastosowany układ ogrzewania czy zastosowane szyby boczne w pojeździe. Pozostałe 10 proc. oceny będzie stanowił okres gwarancji i zakres serwisu. Na realizację zamówienia przewidziano czas do końca kwietnia 2026 roku.
Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu przewozi rocznie blisko 100 tys. osób. Dysponuje około 50 autobusami, które rocznie pokonują 2,4 mln km.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.